skip to Main Content

Fullmäktige är VFF Pensions högsta beslutande organ. Fullmäktigeledamöterna utses av de fackliga organisationerna inom AB Volvokoncernen och Volvo Cars samt av bolagen som utser två företagsrepresentanter var. Samtliga fullmäktigeledamöter ska vara medlemmar i VFF Pension.

VFF Pensions styrelse väljs på ordinarie fullmäktigemöte. I styrelsen ska ingå tre ledamöter från LO-förbunden, tre ledamöter från tjänstemannaförbunden samt de fyra företagsrepresentanterna.

Gert Andersson

gert.andersson@volvo.com
Vice ordförande i VFF Pensions styrelse och fullmäktige
Representerar Akademikerna Volvo, Göteborg

Glenn Bergström

glenn.r.bergstrom@volvocars.com
Ordförande i VFF Pensions styrelse och fullmäktige
Representerar IF Metall, Göteborg

Eva Christianson

eva.christianson@volvocars.com
Ledamot i VFF Pensions styrelse och fullmäktige
Representerar Volvo Car Group

Hans Hansson

hans.hansson@volvo.com
Sekreterare i VFF Pensions styrelse och fullmäktige
Representerar Unionen, Göteborg

Christina Munk-Hemberg

christina.munk-hemberg@volvocars.com
Ledamot i VFF Pensions styrelse och fullmäktige
Representerar Volvo Car Group

Sten Henricsson

sten.henricsson@volvocars.com
Ledamot i VFF Pensions styrelse och fullmäktige
Representerar Ledarna, Göteborg

Håkan Jonsson

hakan.ka.jonsson@volvocars.com
Ledamot i VFF Pensions styrelse och fullmäktige
Representerar IF Metall, Göteborg

Jakob Nilsson

jakob.nilsson@volvo.com
Ledamot i VFF Pensions styrelse och fullmäktige
Representerar AB Volvo

Mikael Sällström

mikael.sallstrom@volvo.com
Ledamot i VFF Pensions styrelse och fullmäktige
Representerar IF Metall, Göteborg

Dennis Ågren

dennis.agren@volvo.com
Ledamot i VFF Pensions styrelse och fullmäktige
Representerar AB Volvo

Olof Stenvall

olof.stenvall@volvocars.com
Ledamot i VFF Pensions fullmäktige
Representerar Akademikerna, Göteborg

Pär Jansson

par.jansson@volvo.com
Ledamot i VFF Pensions fullmäktige
Representerar IF Metall, Skövde

Christer Kindbom Örtemark

christer.kindbom@volvo.com
Ledamot i VFF Pensions fullmäktige
Representerar Ledarna, Köping

Patrik Larsson

patrik.u.larsson@volvocars.com
Ledamot i VFF Pensions fullmäktige
Representerar IF Metall, Olofström

Marie Ingvarsson Morten

marie.ingvarsson.morten@volvocars.com
Ledamot i VFF Pensions fullmäktige
Representerar Unionen, Göteborg

Willy Tuner

willy.tuner@volvo.com
Ledamot i VFF Pensions fullmäktige
Representerar IF Metall, Arvika

Back To Top