skip to Main Content

Välkommen till VFF Pension

Välkommen till VFF Pension

Välkommen till VFF Pension. Här på webbplatsen har vi samlat det mesta du behöver veta om Volvo Företagspension och vår verksamhet. Skulle det vara något du undrar över är du alltid välkommen att kontakta oss.

Marie Hagstedt, VD

Mina sidor

När du loggar in på dina egna sidor kan du se alla detaljer om ditt sparande hos oss. Du loggar enkelt in med Bank-ID eller med ett lösenord som du beställer från vår försäkringsadministration.

Kontakta oss
  • vff@volvo.com
  • 031-66 12 10
    Telefontider: mån-tors 9-11 samt 13-16, fre 9-11 samt 13-15
  • Götaverksgatan 2
  • M2.7, 405 08  Göteborg

Styrelse och fullmäktige

Fullmäktige är VFF Pensions högsta beslutande organ och ledamöterna utses av de fackliga organisationerna inom Volvokoncernen och Volvo Car Group. Respektive bolag utser också varsin företagsrepresentant.

VFF Pensions styrelse väljs på ordinarie fullmäktigemöte och mandattiden är ett år. Samtliga ledamöter ska vara medlemmar i VFF Pension.

Gert Andersson

gert.andersson@volvo.com
Vice ordförande i VFF Pensions styrelse och fullmäktige
Representerar Akademikerna Volvo, Göteborg

Glenn Bergström

glenn.r.bergstrom@volvocars.com
Ordförande i VFF Pensions styrelse och fullmäktige
Representerar IF Metall, Göteborg

Hans Hansson

hans.hansson@volvo.com
Ledamot i VFF Pensions styrelse och fullmäktige
Representerar Unionen, Göteborg

Christina Munk-Hemberg

christina.munk-hemberg@volvocars.com
Ledamot i VFF Pensions styrelse och fullmäktige
Representerar Volvo Car Group

Peter Krantz

peter.p.krantz@volvocars.com
Ledamot i VFF Pensions styrelse och fullmäktige
Representerar IF Metall, Göteborg

Dan Lidesköld

dan.lideskold.sr@volvocars.com
Sekreterare i VFF Pensions styrelse och fullmäktige
Representerar Ledarna, Göteborg

Mikael Sällström

mikael.sallstrom@volvo.com
Ledamot i VFF Pensions styrelse och fullmäktige
Representerar IF Metall, Göteborg

Dennis Ågren

dennis.agren@volvo.com
Ledamot i VFF Pensions styrelse och fullmäktige
Representerar AB Volvo

Lennart Breding

lennart.breding@volvocars.com
Ledamot i VFF Pensions fullmäktige
Representerar Akademikerna, Göteborg

Pär Jansson

par.jansson@volvo.com
Ledamot i VFF Pensions fullmäktige
Representerar IF Metall, Skövde

Patrik Larsson

patrik.u.larsson@volvocars.com
Ledamot i VFF Pensions fullmäktige
Representerar IF Metall, Olofström

Marie Ingvarsson Morten

marie.ingvarsson.morten@volvocars.com
Ledamot i VFF Pensions fullmäktige
Representerar Unionen, Göteborg

Lars Sundkvist

lars.sundkvist@volvo.com
Ledamot i VFF Pensions fullmäktige
Representerar Ledarna, Köping

Willy Tuner

willy.tuner@volvo.com
Ledamot i VFF Pensions fullmäktige
Representerar IF Metall, Arvika

Back To Top